Seninkini al! Meme büyütme hakkında her şey

kız büyütmeden önce göğüslerini ölçer

Mamoplastinin (meme büyütme) tarihi 19. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Kadınlar korseleri çıkarmaya başlar başlamaz, meme bezlerinin şeklini ve boyutunu bir şekilde etkileme girişimleri oldu.

Önce dokulara sıvı parafin enjekte edildi, ardından en inanılmaz malzemeleri kullanarak göğüsleri büyütmeye çalıştılar: cam toplar, fildişi, kıkırdak, yün. Bu tür deneylerin sonuçlarının sağlık ve güzellikle hiçbir ilgisi yoktu. Unutulmamalıdır ki, hastanın kendi yağı yardımıyla memeleri büyütmeye çalışan cerrah, sorunu çözmeye en çok yaklaşmıştır. Daha sonra bu fikir geliştirilecektir. Ancak yağ dokusu oldukça hızlı bir şekilde emildiği için sonuç sabitlenmedi.

Yirminci yüzyılın ikinci yarısında silikonun icadı plastik cerrahiye yeni bir ivme kazandırdı. Sıvı silikon jel doğrudan meme bölgesine enjekte edildi. Bu tür operasyonların komplikasyonları uzun sürmedi: iltihaplanma, granülasyon, neoplazmalar. Çoğu zaman, kadınlar hayatlarını kurtarmak için memelerinin alınmasını tamamlamayı kabul etmek zorunda kaldılar.

1961-1964'te, belirli bir jel veya salin solüsyonu ile doldurulmuş silikon keseler olan modern implantların öncülleri geliştirildi. Bezin altına veya kas altına yerleştirilmeye başlandı. Ancak, kullanımlarının kansere neden olabileceğini bildiren raporlar, muzaffer yürüyüşlerini geçici olarak erteledi. 2006 yılında implantlar rehabilite edildi.

Yıldızlar ve plastik

Artık kadınların plastik cerrahların hizmetlerine başvurduğu ve görünümlerini iyileştirdiği gerçeğini gizlemek artık kabul görmüyor. Bazı yıldızlar kendilerini hatırlatmak için ek bir haber akışı oluşturmaya bile aldırmıyor. İmplantlarla meme büyütmeye karar veren ve pişman olmayanlar arasında Kate Hudson, Jennifer Lopez, Christina Aguilera var.

korkmalı mısın?

Tabii ki, herhangi bir cerrahi müdahale ilk başta bizi endişelendiriyor. Ameliyattan korkan ancak göğüslerini büyütmek isteyenler için her türlü mucize kremler, fitoöstrojen içeren merhemler, hormon tedavisi, özel fiziksel egzersizler ve enjekte edilebilir preparatlar (dolgu maddeleri) sunuyorlar. Bu tür prosedürlerin istenen sonucu vermeyeceği anlaşılmalıdır. Kısacası, kremler ve merhemler biyolojik engellere nüfuz edemez ve içlerindeki aktif maddelerin konsantrasyonu azdır; egzersiz göğüs kasını artırabilir, ancak bezin boyutunu değil ve hyaluronik asit bazlı dolgu maddeleri sadece cilt ve deri altı tabakaları üzerinde ve daha sonra sadece genç yaşta etki eder.

Göğüs büyütmenin sadece görünmenize değil, aynı zamanda daha iyi hissetmenize de yardımcı olacağına gerçekten karar verdiyseniz, güvenebileceğiniz bir klinik ve plastik cerrah bulmanız yeterli. İnanın özel bir ihtiyaç yoksa uzman sizi ameliyat olmaya ikna etmeyecektir. Sizi dinleyecekler, muayene edecekler, göğüslerinizin en uygun şeklini ve boyutunu seçecekler ve mamoplastiden sonra figürünüzün nasıl görüneceğini size göstermek için bilgisayar modellemesini kullanacaklar. Ek olarak, bilinçli olarak nihai bir karar verebilmeniz için sonuçlar, kontrendikasyonlar ve olası komplikasyonlar hakkında uyaracaklar.

Meme büyütme garantili olduğunda

Meme büyütmenin ana nedenleri şunlardır:

 • Meme bezinin şeklinin ve boyutunun bir kadının figürü ve yapısıyla tutarsızlığı (çok küçük veya düz).
 • Beslendikten sonra sarkma ve şekil kaybı.
 • Görünür asimetri.

Bununla birlikte, genellikle mamoplasti endikasyonu bir şeydir - bir kadının göğüslerinin boyutunu artırma ve şeklini iyileştirme arzusu.

Bir uzman aşağıdaki durumlarda bir operasyonu reddedebilir:

 • Laktasyonun bitiminden bu yana 1 yıldan az bir süre geçti.
 • Bezde mastopati şeklinde değişiklikler vardır veya tümör bulunur.
 • Kan pıhtılaşma bozuklukları veya endokrin sistem patolojisi dahil olmak üzere ciddi kronik hastalıklar vardır.
 • Enflamatuar ve bulaşıcı süreçler vücutta aktiftir.

İmplant ve cerrahi seçenekler

Büyütülmüş göğüslerin mümkün olduğunca doğal görünmesi ve hastaların plastik fark edilirse endişelenmemesi için, silikon implantların çeşitli versiyonları ve kurulum yöntemleri geliştirilmiştir.

Modern implantlar (endoprotezler) için gereksinimler oldukça katıdır. Çok dayanıklı olmalı, mümkünse anatomik bir şekle sahip olmalı ve ciddi komplikasyonlara (kapsül oluşumu, reddi, yer değiştirme) neden olmamalıdır.

Şeklin özelliklerine, cilt durumuna, bireysel tercihlere bağlı olarak, doktor, farklı olan silikon implant seçenekleri sunabilir:

 1. Şekil: yuvarlak veya gözyaşı şeklinde.
 2. Boyutlar: 150 ila 850 ml.
 3. Doldurma: özel jel veya fizyolojik (salin) solüsyon.
 4. Yüzey tipi: pürüzsüz veya dokulu (yer değiştirmeye daha az eğilimli).

Endoprotezin yerindeki değişiklikler de mümkündür:

 • Meme bezinin altında (subglandüler) - Bezin yeterince hacimli dokusunun ve cildin korunmuş elastikiyetinin varlığında, aksi takdirde kuvvetle fark edilir.
 • Fasya altında (subfasyal) - bağ dokusundan oluşan kas kabuğundan bir cepte.
 • Göğüs kasının altında (kas altı) - daha travmatik, çünkü kas kısmen kaburgalardan kesilmelidir.
 • Kombine konum - kısmen bezin altında ve kasın altında, en güvenilir sabitleme ve daha az fark edilir.

Kurulum yöntemine ek olarak, erişim türü, yani cerrahi kesiğin olacağı yer seçilir:

 • bezin altındaki kıvrımda en anatomik ve daha hızlı iyileşme, ancak her zaman mümkün değildir;
 • meme başı çevresi (meme ucu) zaten emzirmiş olan ve areola-meme ucu kompleksinin düzeltilmesine ihtiyaç duyan kadınlarda kullanılır;
 • kol altı en uygun seçenek değil ve oldukça travmatik.

İmplantlarla meme büyütme ameliyatı nasıldır (büyütme mamoplasti)

Ameliyattan önce hasta, kan ve idrar testleri, klinik ve biyokimyasal testler, pıhtılaşma testleri, HIV ve sifiliz, EKG, florografi ve mamografiyi içeren bir muayeneden geçmelidir. Ancak bundan sonra operasyon planlanır. Ameliyattan iki hafta önce kan sulandırıcı ilaçlar iptal edilir, sigara ve alkol yara iyileşmesini kötü etkilediği için yasaklanır. Müdahale öncesi anestezi türü ne olursa olsun hasta 8 saat boyunca bir şey yiyip içmez.

Operasyon genel veya lokal anestezi altında yapılır. Önce implant cebi denilen şey hazırlanır, takma işlemi gerçekleştirilir ve ardından son montaj yapılır. Dolgu salin ise önce silikon kılıf takılır ve ardından implant sıvı ile doldurulur.

Daha sonra ameliyat bölgesinden kan ve diğer sıvıları boşaltmak için drenajlar yapılır ve memeyi istenilen pozisyonda sabitleyen özel bir kompresyon giysisi giyilir.

lipofilling

Dekolte bölgesinde hafif bir düzeltmeye ihtiyacınız varsa, implant takmadan meme büyütme mümkündür. Bu lipofilling. Yağ dokusu gelişmiş yerlerden belli bir miktar yağ alınır, süzülür ve göğüs bölgesine enjekte edilir. Bir yandan, bu yöntem şekli aynı anda şekillendirmek için 2 ameliyatı birleştirir: liposuction ve mamoplasti, bu nedenle bazı hastalar için en uygun olabilir. Öte yandan, bir süre sonra yağ emilir ve işlemin tekrarlanması gerekecektir.

İmplantın bulunduğu bölgenin düzleştirilmesi gerekiyorsa, büyütme mamoplastisi ile birlikte de kullanılabilir.

Yeni göğüslerle yaşamak

Klinikten taburcu olduktan sonra (genellikle ikinci gün) pansuman yapılır, yara izleri alçı ile kapatılır ve gerekirse ağrı kesiciler verilir. Dikişler bir hafta sonra alınır.

Hastalar en az 1-2 ay kompresyon iç çamaşırı giyerler ve bu süre içinde sadece sırt üstü yatabilirler. 3 aya kadar ağır fiziksel aktivite, termal prosedürler, yüzme havuzu kontrendikedir.

Ameliyatın nihai sonucu ancak altı ay sonra değerlendirilebilir. Modern implantlar, tereddüt etmeden dolu dolu bir yaşam sürmenizi sağlar. Ayrılmanız gereken tek şey bir yükseklikten atlamak. Ameliyattan bir yıl sonra hamileliği planlamak daha iyidir. Ayrıca cildin ağırlığını ve durumunu da izlemeniz gerekir. Vücut ağırlığındaki ani dalgalanmalar göğüslerin sarkmasına neden olabilir.

Aksi takdirde, güzel bir büstün ve karşı cinsin dikkatinin tadını çıkarabilirsiniz. Artık kişinin kendi vücudunun iyileşmesi sağlığa zarar vermeden gerçekleşir.

Artıları ve eksileri tartın, deneyimli bir uzmana danışın ve cesaretle hayalinize gidin.