Göğüs dikleştirme ne zaman yapılır, hangi tipler vardır ve işlem nasıl yapılır?

göğüs dikleştirme

Göğüs sarkması veya sarkması birçok kadını endişelendiren estetik bir sorundur. Kendinden şüphe duymayı ve cinselliğini ekliyor.

Bir kadın bunun için endişeleniyorsa, kocası veya erkek arkadaşı önünde utanır, göğüs dikleştirmeye değer.

Bu prosedür, implantlarla meme büyütme ile karıştırılmamalıdır. Kaldırma, kadın göğsüne doğal bir elastikiyet kazandıran pitozu ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır.

Bu prosedür nedir, adı nedir?

Göğüs dikleştirme, mastopeksi olarak adlandırılır.Prosedür, meme bezlerinin yeniden şekillendirilmesini içerir, onlara implant kullanılmadan doğal bir elastikiyet ve çekici bir görünüm kazandırır. Operasyon lokal veya genel anestezi altında minimal cerrahi müdahale ile gerçekleştirilir.

Pitoz derecesi, seçiminde önemli bir rol oynar. 4 derece hastalık vardır. Doğru teşhis için uygun ölçümler yapılır. Sarkmanın derecesi meme kıvrımından meme ucuna kadar olan mesafeye göre belirlenir.

Yardım!Ptoz, 1. , 2. , 3. ve 4. aşamadır ve meme kıvrımından meme ucuna kadar olan mesafeyle ölçülür. 1-2 cm'lik sarkma kritik değildir ve 1. derece anlamına gelir.

Meme ucu meme kıvrımının 8 cm veya daha altında ise 4. derece pitoz yerleştirilir. Burada cerrahların büyük miktarda deri ve yağ dokusunu kesmesi gerekecek ve genel anestezi olmadan bu imkansız olacaktır.

göğüs dikleştirme endikasyonları

Okumalar

Göğüsteki deri vücuttaki herhangi bir değişikliğe duyarlıdır. Altında şeklini koruyacak doğal bir kas çerçevesi yoktur. Bu nedenle yaşam boyu orijinal şeklini korumak zordur. Şeklini değiştirmenin nedenleri şunlardır:

 • Ağırlıkta keskin bir artış veya azalma.Kilo verdikten sonra göğüste gerilen cilt elastikiyetini kaybeder ve sarkık görünür.
 • Büyük göğüs boyutu.3 beden üzerindeki göğüsler, doğal ağırlığın altında sarkar.
 • Hormonal arka planda değişiklikler.Hormon eksikliği veya fazlası memenin şişmesine veya "sönmesine" katkıda bulunur.
 • İşlemler. Örneğin kötü huylu bir tümör çıkarıldığında bezler asimetrik hale gelir. Ağır vakalarda meme bezi boşalır ve sarkar.
 • Yaş.Kas desteği bulunmayan göğüs, vücudun geri kalanından önce elastikiyetini kaybeder.
 • Yanlış takılmış sütyen.Yeterli desteği sağlamazsa, meme bezleri vaktinden önce sarkacaktır.
 • Emzirme.Süt dolu meme bezleri 3-5 kat büyüyebilir. Emzirmeyi tamamladıktan sonra orijinal boyutuna geri döner ancak şekline dönmez.
 • Doğuştan anomaliler.Göğüsler ergenlik çağından itibaren düzgün şekilde gelişmeyebilir. Çıkmanın tek yolu şekli düzeltmektir.

Meme sarkmasının bir diğer problemi de genellikle çatlaklar ve sarkık ciltlerin eşlik etmesidir.

Kontrendikasyonlar, kısıtlamalar

Mastopeksi vücutta cerrahi müdahale anlamına gelir. Herhangi bir operasyonun kendi endikasyonları ve kontrendikasyonları vardır. Bu tür bir işlem bazı durumlarda reçete edilmemiştir:

meme dikleştirme kontrendikasyonları
 • hamilelik veya planlama, çünkü operasyondan elde edilen tüm sonuçlar kaybolacak;
 • Hepatit B'nin bitiminden 12 ay sonra, bu meme bezlerinin laktasyondan ne kadar iyileşmesi gerektiğidir;
 • göğüs bölgesinde tümör varlığı;
 • akut bulaşıcı hastalıklar;
 • diabetes mellitus;
 • böbrek yetmezliği;
 • kardiyovasküler distoni;
 • 18 yaşın altında (ebeveyn izni ve tıbbi acil durumlar gereklidir);
 • Metabolik bozuklukların bir sonucu olan ve ameliyat sonrası komplikasyonlara neden olabilen
 • obezite.

Bir mastopeksi yapmaya karar vermeden önce, olumlu ve olası olumsuz sonuçları tartmak gerekir.

Görünümler

Göğüs dikleştirme ameliyatla veya ameliyatsız yapılabilir.İlk durumda doku eksizyon yöntemi çeşitli şemalara göre kullanılırken, ikincisi cildin derin katmanlarına olan etkisidir. Cerrahi olmayan yöntemlerin en iyi şekilde pitozu önlemek için veya ilk aşamasında kullanıldığı unutulmamalıdır. Operasyonel müdahaleler, daha gelişmiş durumlarda sorunun çözülmesine yardımcı olur.

Endoskopik

Memenin lateral bölgesinde küçük cilt alanları kesilir.Endoskop ve aletler bunlar aracılığıyla tanıtılır. Doku içeriden eksize edilir, bu nedenle izler iyileştikten sonra ameliyat görünmez olacaktır.

Bu, en pahalı mastopeksi türlerinden biridir. Bu işlemin başarısı, operasyonu gerçekleştiren doktorun niteliklerine ve tecrübesine bağlıdır. Ancak sonuç 10-15 yıl boyunca değişmeden kalacaktır. Endoskopik mastopeksi, herhangi bir şiddetteki pitozu ortadan kaldırabilir.

Periareolar (dairesel)

Buoperasyonu sırasında, doktor areola çevresindeki fazla dokuyu keser.Bu şekilde sadece meme bezlerini sıkılaştırmakla kalmaz, aynı zamanda meme ucunun çapını da değiştirebilirsiniz. Ameliyat ve iyileşme sonrası izler görünmez hale gelir.

Olumsuz yönleri arasında emzirme üzerindeki potansiyel etkisi de var. Ayrıca sadece 1 ve 2 derece sarkmalarda kullanılır. Ameliyattan sonra, bazı hastalar meme ucu hassasiyetinin azaldığını belirtti.

Dikey

dikey kaldırma

operasyonu sırasında cerrah meme başını yukarı kaldırmak için memenin üzerinde ve kenarları boyunca kesiler yapar.Bu yöntem, meme bezlerinin yapısına minimum müdahale gerektirir ve pratikte komplikasyonlara neden olmaz ve memenin doğal şeklini korur. Ayrıca meme ucunun küçülmesine de yardımcı olabilir.

Bu yöntem, pitozisin erken aşamalarında kullanılır. Göğüste zaten yara izi varsa kullanılamaz. Ayrıca göğüslerin ciddi şekilde sarkmasına da yardımcı olmaz.

Çapa (T-şekilli)

Rahatsız edici şiddetli sarkma veya büyük göğüsler için belirtilir.ameliyatı göğüste bir çapa veya ters T insizyonu yapar.Daha sonra cerrah fazla dokuyu keser ve alt kısım yukarı çekilir.

Operasyon belirgin bir estetik etkiye sahiptir, hasta sonuçtan memnun olana kadar tekrar edilebilir. Dezavantajlar, çok sayıda kesimin uygulanmasını içerir. Bu rehabilitasyon süresini uzatır ve komplikasyonlara neden olabilir.

Lazer

Bu nispeten yeni bir meme dikleştirme türüdür. Batı'da yaygın olarak kullanılmaktadır, ancak ülkemizde gerekli donanıma sahip az sayıda klinik bulunmaktadır.Lazer göğüsleri kaldırmak ve büyütmek için kullanılabilir.Bu, neşter kullanımını gerektirmez.

Lazer kaldırma, pitozisin erken dönemlerinde etkilidir. İstenilen etkiyi elde etmek için yaklaşık 6 tedavi gerekir. En az 14 gün ara ile yapılır. İşlem ağrısız olduğu için anestezi uygulanmasını gerektirmez. Bazı durumlarda hoş olmayan hisler ortaya çıkabilir.

Mesothreads

Göğüs eski elastikiyetini kaybetmişse ve bir kadında iç rahatsızlığa neden olmuşsa, doktorlar mezotellerin implantasyonu için bir prosedür önermektedir. Ciltte iz bırakmaz ve komplikasyonu yoktur.

Meme bezlerinde bulunaniplikleri, yavaş yavaş yağ dokusu ile büyür ve bir destek etkisi yaratır.İpler, 6-8 ay boyunca çalışmaya devam eder, daha sonra tamamen emilir ve çıkarılması gerekmez.

ameliyatsız meme dikleştirme yöntemleri

Cerrahi olmayan yöntemler

1. derece meme sarkması olan kadınların ameliyatsız meme dikleştirme yöntemlerini kullanmaları önerilir. Cilt elastikiyetini geri kazanmaya ve meme bezlerini eski şekline döndürmeye yardımcı olurlar:

 • Miyostimülasyon - bağlı elektrotlardan gönderilen elektriksel uyarıların yardımıyla cilt elastikiyeti geri yüklenir ve çatlaklar giderilir.
 • Lipolifting - karın ve uyluk iç bölgelerinden göğsün sorunlu bölgelerine yağ dokusunun nakli. % 100 yağ dokusunun aşılanmasını garanti eder.
 • Serumlu mikro akımlar - aktif elastin ve kolajen üretimini tetikler, hücre yenilenmesini hızlandırır, sütürleri ve çatlakları azaltır.
 • Mezoterapi.

Kaldırma tipinin seçimi ayrıca göğüs derisinin uzama derecesi, asimetrisi ve boyutundan da etkilenir. Cerrah genel durumu değerlendirecek ve her vaka için en güvenli ve en etkili seçeneği seçecektir.

Plastik cerrahi için hazırlanıyor

Göğüs dikleştirme için cerrahtan izin almadan önce,diğer uzmanlara danışmalıdır: jinekolog, terapist, mamolog ve anestezi uzmanı.Ayrıca bir dizi testi geçmeniz gerekecek:

 • genel ve biyokimyasal kan testi;
 • diabetes mellitus için kan testi;
 • genel idrar analizi;
 • hepatit, HIV, sifiliz için
 • analizi;
 • EKG;
 • Göğüs ultrasonu;
 • mamografi;
 • florografi.

Ameliyattan önceki 14 gün ve sonrasında aynı süre boyunca ağızdan doğum kontrol hapları dahil olmak üzere sigara, alkol, kan yoğunluğunu etkileyen ilaçlar içmemelisiniz. Ayrıca yoğun fiziksel aktiviteden de vazgeçmelisiniz. Operasyondan hemen önce operasyondan 12 saat önce yemek yenmemelidir. Çay veya su içebilirsiniz.

Nasıl yapılır, tehlikeli midir?

operasyon nasıl yapılır

İşlem nasıl yapılır?Mastopexy güvenlidir.Göğüs işaretiyle başlar. Cerrah, kesik bölgeleri ve çıkarılacak deri alanlarını bir işaretleyici ile işaretler. Ardından hastaya anestezi verilir. Birkaç türde olabilir:

 • intravenöz;
 • soluma;
 • yerel.

Mastopeksinin aşamaları:

 1. cerrah işaretler boyunca insizyonlar yapar;
 2. ayrıca nihai sonucu oluşturur ve fazla deri ve yağ dokusunu keser;
 3. gerekirse cerrah meme uçlarının çevresini küçültür;
 4. Daha sonra dikişler ve antibakteriyel bir pansuman yapılır, drenler yerleştirilir (ameliyattan sonra dikişlerin ne olduğu ve ne kadar süre iyileştikleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz).

İşlem süresi 1, 5 ila 3 saat arasında.

Ameliyat sonrası dönemde ne olur?

 • Operasyondan hemen sonra hasta bilinci yerine gelir.Anesteziden kurtulduğumuzda göğüs ağrıları başlar. Ameliyatı yapan doktor ameliyat sonrası dönemde alınması gereken ağrı kesiciler ve antibiyotikler konusunda tavsiyede bulunmalıdır.
 • Mastopeksiden 3 gün sonra
 • hasta hastanede gözlenir.Herhangi bir sorun çıkmazsa taburcu edilir. Hekim birincil sonucu yani dikişlerin sıkılmaya başlayıp başlamadığını ve asimetri olup olmadığını değerlendirmelidir. Bir hafta sonra dikişler alınır.
 • Operasyondan sonraki ilk hafta ödem gözleniyor.Göğüs taş gibi görünüyor. İlk ay şişlik devam eder, morluklar görülebilir. 1-3 ay sonra tamamen kaybolurlar, sonucu değerlendirebilirsiniz. Bu süre zarfında dikişler tamamen iyileşecek, ödem ve hematomlar azalacaktır.
 • Düzeltme iç çamaşırı ilk altı ay boyunca giyilmelidirŞekli korumaya yardımcı olacak, cildin yenilenmesini hızlandıran merhemler kullanın. Bu rehabilitasyon döneminin daha hızlı geçmesine yardımcı olacaktır.
 • Ayrıca ameliyattan sonraki 6 ay içinde açık sütürlere bulaşmamak için hamam, sauna,ziyaret edilmemelidir. Spor salonuna gitmek ve ağırlık kaldırmak yasaktır - bu, dikişlerin ayrılmasına katkıda bulunur.

Mastopeksi yapmaya karar veren hastalar, olası komplikasyonların da farkında olmalıdır. Bunlar arasında meme bezlerinde ağrı, çürükler ve hematomlar, kesi yerlerinde şişme, doku iltihabı ve hassasiyet kaybı yer alır.

Fotoğraflardan önce ve sonra

önce ve sonra sonuç

Fotoğrafın ilerleyen kısımlarında, büyük bir göğsün dikmeden önce ve sonra nasıl göründüğünü göreceksiniz.

Prosedürün maliyeti

Hizmetin maliyeti ameliyatın türüne, cerrahın ve personelin niteliklerine ve kliniğin durumuna bağlıdır. Fiyata ayrıca bir eğitim programı, düzeltici iç çamaşırı satın alma, yamalar, anestezi dahildir.

Mastopeksi, her kadının cinselliğini ve çekiciliğini yeniden hissetmesi için bir fırsattır. Ancak ciddi bir adıma karar vermeden önce bu operasyonla ilgili bilgileri incelemeli, olumlu yönleri ve olası riskleri karşılaştırmalı ve ancak o zaman nihai kararı vermelisiniz.

Meme estetiği, memenin şeklini ve boyutunu düzeltmeye yönelik bir ameliyat türüdür. Uzman, meme bezlerinin konturunu, hacmini, meme uçlarının ve areolaların şeklini değiştirir.