MEME ARTIŞI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Göğüs büyütme veya göğüs büyütme veya büyütme mamoplastisi, göğsün boyutunu, şeklini veya dolgunluğunu artırmayı amaçlayan cerrahi bir işlemdir.

Göğüs büyütme için bir plastik cerrah, özel silikon, salin veya biyokompozit malzeme ile doldurulmuş implantları, göğüs implantlarını pektoralis majör kasının altına veya meme dokusunun altına yerleştirir. Modern implantlar bir hastanın tüm yaşamına hizmet edebilir ve çoğu üretici implantlarına ömür boyu garanti verir.

Bir kadın neden göğüslerini büyütmeye ihtiyaç duyar?

Göğüs büyütme işlemi şunlar için yapılır:

 • Göğüsleri doğal olarak büyütün
 • Hamilelik, kilo kaybı veya emzirmeden sonra göğüs boyutunu ve şeklini eski haline getirin
 • Göğüsler asimetrik olduğunda simetriyi geri yükleyin
 • Göğüs kaldırma ameliyatından sonra meme rekonstrüksiyonu

Plastik cerrahi, rekonstrüktif ve estetik cerrahiyi içerir.

Rekonstrüktif meme cerrahisi, meme kanseri tedavisinin bir parçası olarak yapılır. Görünümü iyileştirmek için estetik meme ameliyatı yapılır. Göğüs büyütme genellikle estetik bir ameliyattır.

2007'de Florida Üniversitesi'ndeki araştırmacılar tarafından yapılan bir araştırma, estetik cerrahi yoluyla meme büyütmenin kadınların özgüvenini, duygularını ve cinselliğini artırdığını buldu. Daha yüksek maaşlı bir iş bulmanızı, daha fazla tanınmanızı sağlar.

Göğüs implantları nedir?

Göğüs implantı, büyütmek, yeniden yapılandırmak veya estetik bir meme şekli oluşturmak için göğsün altına veya pektoralis majör kasının altına yerleştirilen tıbbi bir cihazdır.

Göğüs implantları silikon, salin veya başka bileşikler içerebilir.

Üç ana meme implantı türü vardır:

 1. Salin implantları, steril tuzlu su olan steril salin ile doldurulur. Çözüm, silikon bir kabuğun içindedir. Bu implantlar farklı miktarlarda salin ile doldurulabilir. Bu, meme bezine basıldığında yaşanan hissi etkiler, hastanın isteği üzerine daha yumuşak veya daha sert olabilir, ayrıca farklı yoğunluk, memenin farklı şeklini belirleyecektir. Salin implantı hasar görürse ve sızarsa, salin solüsyonu vücut için doğal olduğundan ve vücut tarafından iz bırakmadan emildiğinden, solüsyon hastaya herhangi bir zarar vermez, tek dezavantajı meme hacmi azalacağından implantın değiştirilmesi gerekmesidir.
 2. Silikon Jel İmplantları, silikon jel ile doldurulmuş silikon bir dış kabuktan oluşur. Silikon implant sızıntı yaparsa, jel ya kılıfta kalır ya da göğüs implantı cebine düşer. Ve vücuda yayılmayacak. Modern implantlar, kabuk hasar görse bile yayılmaz. Bu implantlar günümüzde en yaygın olarak kullanılmaktadır.
 3. Alternatif Kompozit İmplantlarnadiren kullanılır ve biyolojik olarak parçalanabilir materyal veya soya fasulyesi yağı veya başka bir materyalle doldurulabilir.

Ameliyattan önce neye karar verilmesi gerekiyor?

Göğüs büyütme cerrahi bir işlemdir, bu nedenle hastaların bu işleme gerçekten ihtiyaç duyup duymadıklarını dikkatlice düşünmeleri gerekir.

 1. İmplantın nereye yerleştirileceğini seçmek gereklidir - pektoralis majör kasının veya glandüler dokunun altında. Ameliyat doktorunuz bunu çözmenize yardımcı olacaktır. Çoğu zaman implantlar kasın altına yerleştirilir.
 2. Ameliyattan önce cerrah hasta ile birlikte gerekli implant boyutunu seçer. Bu, sütyene uyan özel ölçüler yardımı ile yapılır ve hasta onu giymenin boyutunu ve rahatlığını değerlendirebilir. Ayrıca hasta, doktor ile birlikte implantın yoğunluğunu, şeklini (yuvarlak veya anatomik) seçer. İmplant üreticisi.
 3. Cerrah ve hasta kesi seçeneklerini tartışmalıdır.

Aşağıdaki seçenekler mümkündür:

 • Memenin altındaki kesi, meme altındaki kıvrımda yapılır;
 • Koltuk altında transaksiller kesi;
 • Areola kenarı etrafında (periareolar) veya areola (transareolar) yoluyla kesi.

Kesi seçimi, büyütme, hastanın anatomisi, implant tipi ve cerrah-hastanın tercihi gibi çeşitli faktörlere bağlıdır.

Ayrıca hasta anestezi tipini seçmelidir, bu işlem genellikle genel anestezi altında yapılır. Ancak hasta isterse prensip olarak lokal anestezi altında mümkündür.

İşlem nasıl gidiyor?

Hasta tıbbi bir uykuya daldıktan sonra veya lokal anestezi uyguladıktan sonra cerrah, hasta ile kararlaştırılan giriş tipine göre yaklaşık 4, 5 cm uzunluğunda bir deri kesisi yapar ve daha sonra özel aletler yardımıyla içine bir cep oluşturur. bir endoprotez yerleştirilir.

Cep, doğrudan meme dokusunun altında veya büyük göğüs kasının altında oluşturulabilir (bu, ameliyattan önce hastayla görüşülür):

 • Koltuk altı cebi ile pektoralis majör kasının altına yerleştirilir.
 • Meme altı veya subglandüler cep, meme bezi ile pektoralis majör kası arasındaki boşlukta oluşturulan cep ile daha basittir.

Yarayı dikmek

Uygulamalarında, plastik cerrahlar genellikle kozmetik denilen veya daha doğrusu intradermal sütürler kullanırlar, genellikle birkaç sıra ip uygulanır, çoğu zaman çıkarılması gerekmeyen, zamanla kendiliğinden çözülürler. Ek olarak, bir plastik cerrah, yaranın kenarlarını sıkılaştırmak için özel bir cerrahi yapıştırıcı ve özel steril şeritler kullanabilir, böylece ameliyat sonrası dönemde yara izi en az fark edilir.

Kesim çizgileri ilk başta görünür olacak, ancak zamanla neredeyse yok olacaklar.

Sonuçları Değerlendirme

Cerrahi ödem, hematomlara (morarma) neden olabilir, ancak bu iki ila dört hafta içinde geçmelidir. Genellikle nihai sonuç operasyondan 3-6 ay sonra oluşturulur. Bu nedenle hasta, işlemin beklentilerini karşılayıp karşılamadığına ancak bir süre sonra karar verebilecektir.

Kurtarma dönemi

İyileşme süresi 1 ay sürer. Bu süre zarfında doktor tarafından hastaya söylenecek bazı kısıtlamalar vardır ve bunların tam olarak uygulanması için özel bir not düzenlenir. Ağrı, hastayı sadece ameliyattan sonraki ilk gün endişelendirir, ağrıyı gidermek amacıyla nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar kullanılır. Nadir durumlarda narkotik analjezikler. Sonra ağrı hemen hemen kaybolur. Hafif bir rahatsızlık devam ediyor. Ameliyattan sonra açık ve kapalı sularda yüzmemeli, banyo yapmamalı, sırt üstü uyumamalı, kollarınızı yukarı kaldırmamalı, aktif spor yapmamalı ve ağır fiziksel çalışmalar yapmamalısınız. Tüm bu kısıtlamalar 1 ay süreyle geçicidir. Daha sonra hasta operasyon öncesi yaşadığı gibi huzur içinde yaşayabilir, uçakta uçabilir ve tüplü dalış ile dalış yapabilirsiniz. Postoperatif dönemde en önemli şey özel kompresyon iç çamaşırı giymektir. İç çamaşırı ameliyattan sonra 1 ay boyunca ve daha sonra spor yaparken, ağır fiziksel aktivite yaparken 3 ay boyunca kesinlikle giyilmelidir.

Operasyonun ertesi günü hasta isterse klinikten ayrılabilir. Hasta haftada bir, ilk iki haftada, ardından bir ay sonra izlenir. Üç ay sonra. Ve sonra yıllık kontrol.

Emilebilir (emilebilir) iplikler genellikle 6 hafta içinde çözülür. Hasta dikişe evde bağımsız olarak bakacaktır. Bu hiç de zor değil.

Hastanın emilemeyen sütürleri varsa, bunları çıkarmak için ek bir ziyaret gerekecektir.

Ameliyattan sonra cerrah size sadece ameliyat sonrası dönemde nasıl davranmanız gerektiğini anlatmakla kalmayacak, aynı zamanda size yazılacağı öneriler içeren bir özet sunacaktır:

 • İşlemden sonra göğüslerinize nasıl bakmalısınız;
 • Reçeteli ilaçlar nasıl kullanılır;
 • Bir sonraki ziyarete ne zaman gelinmeli;
 • Doktorunuzu ne zaman arayacağınız.

Aşağıdakilerle karşılaşırsanız derhal tıbbi yardım almalısınız:

 • 38 derecenin üzerindeki ateş, göğüs bölgesinde ateş veya kızarıklık gibi herhangi bir enfeksiyon belirtisi;
 • şiddetli göğüs ağrısı veya göğüs boyutunda keskin bir artış /

Bu işlemin riskleri nelerdir?

meme büyütme ameliyatı nasıl yapılır

Herhangi bir ameliyat, ameliyat sırasında veya hemen sonrasında miyokard enfarktüsü, felç, tromboembolizmden kaynaklanan ani ölüm riskini artırır. Ancak, neyse ki, bu tür komplikasyonlar son derece nadirdir. Ve modern kliniklerde bu riskleri neredeyse sıfıra indiren tüm canlandırma ve anestezi ekipmanları vardır.

Göğüs büyütmeyle ilişkili bazı riskler ve komplikasyonlar:

 • Ağrılı meme bezleri;
 • Göğüs iltihabı;
 • Memelerde, meme uçlarında his geçici olarak değişebilir veya az ya da çok belirgin hale gelebilir;
 • İmplant rüptürü;
 • Kanama;
 • Sıvı birikimi (seroma).

Bu operasyonun özel bir komplikasyonu kapsül kontraktür - implantın çevresinde kalın bir kapsül oluşur. Bu, meme bezini deforme edebilir veya onu aşırı derecede ağrılı ve yoğun hale getirebilir. Konsültasyon sırasında cerrah size bu komplikasyonu ve nasıl önleneceğini ayrıntılı olarak anlatacaktır.

Ayrıca, kozmetik dikişler bile kırmızı, kalın ve ağrılı veya düz ve geniş olabilir. Bu, bu tür izleri gidermek için ikinci bir operasyona yol açabilir.