Meme büyütme

Meme büyütme, mamoplasti yönündeki en popüler estetik ameliyatlardan biridir. Büyütme mamoplastisi tam bir cerrahi işlemdir. Göğüs büyütme ameliyatı genel anestezi altında yapılır ve hastanın dikkatlice hazırlanmasının yanı sıra klinikte kalışını gerektirir (süre ameliyatın karmaşıklığına ve hastanın durumuna göre değişir). Şu anda, farklı implantlar kullanılarak çeşitli meme büyütme yöntemleri geliştirilmiş ve başarıyla uygulanmıştır. Ameliyat endikasyonları birincil aplazi (meme bezlerinin yokluğu), birincil hipoplazi (meme bezlerinin az gelişmiş olması), meme bezlerinin evrimi, mastektomi (bezlerin hem tam hem de kısmi olarak cerrahi olarak çıkarılması).

Büyütme mamoplasti geçmişinden

Meme büyütme ameliyatlarına duyulan ihtiyaç, meme dokusunun çıkarılmasını gerektiren veya kadınlarda meme bezlerinin deformasyonuna, asimetrisine neden olan hastalıklar tarafından belirlendi. İlk meme büyütme denemesi 1889'da yapıldı. Göğüs bezine enjekte edilen dolgu maddesi (implant) olarak sıvı parafin kullanıldı. 1895 yılında ilk büyütme operasyonu hastanın kendi dokuları kullanılarak gerçekleştirildi (bu durumda hastanın uyluğundan alınan bir lipom). Gerçekleştirilen işlemlerin tatmin edici olmayan sonuçları, alternatif malzemeler için daha fazla araştırmaya yol açtı. Bu nedenle tarih boyunca doktorlar cam toplar, köpükler, süngerler, poliüretan, fildişi ve daha birçok malzeme kullanmışlardır. Bu tür malzemelerin tanıtımı, meme bezlerinin dokularında iltihaplanma süreçlerinin gelişmesine, enfeksiyonlara, doku nekrozuna ve implante edilen malzemelerin reddedilmesine yol açtı.

Sadece geçen yüzyılın altmışlı yıllarında, meme büyütme için tıbbi uygulamada ilk kez, modern plastik cerrahide kullanılan meme implantlarının prototipleri olan silikon implantlar kullanıldı. İlk implantların kabuğu, dolgu moleküllerinin geçmesine izin verdi, bu da hastalarda aseptik iltihaplanmanın gelişmesine yol açtı ve implantın pürüzsüz yüzeyi, kapsüler kontraktür gelişmesine yol açtı.

Seksenlerde bilim adamları, kullanılan silikon meme implantlarının meme kanseri gelişimini tetiklediğini varsaydılar. Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), bu hipotezin onayını veya reddini bulmadan çok sayıda çalışma yürütmüştür. Modern meme implantları hastaların sağlığı için tamamen güvenlidir ve yenilikçi teknolojiler, büyütülmüş bir göğse dokunurken doğal rahatlama, şekil ve dokunsal hisleri yeniden yaratmanıza olanak tanır.

Göğüs büyütme yöntemleri. Cerrahi olmayan teknikler. İmplantlar

Göğüs büyütmenin iki ana yöntemi vardır: cerrahi ve ameliyatsız uygulamalar.

Göğüs büyütmenin cerrahi yöntemleri, memeye erişim türüne göre farklılık gösterir:

  • Cerrah için en uygun olan, dokulara daha fazla erişim sağlayan ve hastalar için tercih edilen kıvrımdaki(doğal bükülme hattındaki) doku diseksiyonu, yara izi kıvrımda gizleneceği için;
  • Areola çevresindeki dokuların diseksiyonu.İzin areola alanında daha az görünür olduğu varsayılır, ancak bu teknik, emzirme sırasında doğal laktasyona müdahale edecek olan süt kanallarının hasar görmesi ve yara izi riskini beraberinde getirir;
  • Aksiller yaklaşım- hastanın koltuk altındaki doku diseksiyonu, meme büyütmenin en tehlikeli yöntemidir. Tekniğin temel avantajı, meme bezlerinde izlerin tamamen olmamasıdır.
göğüs büyütme implantları

İmplant yerleştirme yöntemine göre, implantların direkt olarak meme altına ve pektoral kas altına yerleştirilmesi arasında bir ayrım yapılır. Son zamanlarda plastik cerrahlar, göğüs kasının fasyasının altına bir meme implantı yerleştirmek için başka bir teknikten bahsediyorlar ki bu aslında göğsün altına yerleştirme anlamına geliyor.

Ameliyatsız meme büyütme teknikleri, fiziksel egzersizler, diyet takviyeleri, hormonal ilaçlar (hafif göğüs büyütme bazı ilaç gruplarının yan etkilerinden biridir) komplekslerini içerir. Göğüs kaslarını içerdiği için beden eğitiminin etkisiz olduğu unutulmamalıdır. Meme bezinin kendisi kas dokusu içermez. Diyet takviyeleri ve hormonal ilaçlar sadece geçici olarak hafif göğüs büyümesi sağlar.

Modern implantlar şekilleri (yuvarlak, gözyaşı damlası şeklinde), yüzey dokuları (pürüzsüz ve nervürlü dokulu) ve dolgu (salin, jel, hidrojel) ile ayırt edilirler. İmplantların şekli ve boyutu, hastanın göğsünün doğal rahatlamasına göre ayrı ayrı seçilir.

Göğüs büyütme sonrası rehabilitasyon süresi

Göğüs büyütme ameliyatı sonrası rehabilitasyon dönemi şişlik, ağrılı hisler, morarma ile karakterizedir. Operasyondan sonraki ilk 14 gün hastalara tam istirahat gösterilir. İlk ay boyunca, özel olarak seçilmiş bir bası giysisi giyilmelidir. Meme büyütme işleminden sonraki ilk üç ayda hastalar fiziksel aktiviteden kaçınmalı, havuza, saunaya gitmelidir. Meme büyütme ameliyatı sonrası nihai sonuç ancak 9-12 ay sonra değerlendirilebilir.

Göğüs büyütme: işlem hakkında geri bildirim

İncelemeleri çok tartışmalı olan bir meme büyütme ameliyatına karar vermeden önce hasta, mamoplastinin belirli sağlık riskleri içeren kozmetik bir işlem değil, tam teşekküllü bir ameliyat olduğunu anlamalıdır. Ameliyatın olumsuz sonuçlarından kaçınmak için, hastalara mevcut meme büyütme ameliyatı yöntemlerini, mevcut implant türlerini incelemeleri ve ayrıca birkaç plastik cerrahın konsültasyonlarını ziyaret etmeleri önerilir. İncelemeleri küresel ağda bulunan meme büyütme ameliyatı, bu özel yönde bir plastik cerrahın önemli ölçüde deneyimini gerektirir. Cerrahın hatası, asimetri, farklı boyutlar, görünür yara izleri gibi istenmeyen sonuçlara yol açabileceği gibi, kapsül kontraktürü, iltihaplanma, implant reddi ve operasyon sırasında hasar oluşmasına da neden olabilir.

öncesi ve sonrası meme büyütme

Birçok plastik cerrah, hastalara, bir cerrahın meme büyütme öncesi ve sonrası çalışmalarını içeren portföyü keşfetme olanağı sunar. Sonuçların bu görsel gösterimi, hastaların operasyonun gerçek olanaklarını değerlendirmesine olanak tanır. Portföy, hastaların fotoğraflarını ve farklı açılardan meme büyütme işleminin öncesi ve sonrası sonuçlarını gösterir. Bilgisayar modelleme, istenen oranların hastanın gerçek fiziksel görüntüsüne uygulanmasına izin verir.